Papa dënon mizoritë ndaj civilëve në Bucha

Papa Françesku ka dënuar vrasjen e civilëve në periferi të Kievit Bucha nga ushtria ruse dhe ka përsëritur thirrjen e tij për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Duke folur në audiencën e tij të përgjithshme të së mërkurës në Vatikan, Papa bëri thirrje për t’i dhënë fund “mizorive” të parë në Bucha , ku trupat e civilëve u gjetën të shpërndara nëpër rrugë.

“Po ndodhin mizori edhe më të tmerrshme, madje edhe kundër civilëve, grave dhe fëmijëve. Ata janë viktima, gjaku i pafajshëm i të cilëve thërret në qiell dhe lutet,” tha ai.

Papa iu bashkua një grupi fëmijësh refugjatësh ukrainas: Papa vazhdoi të shpaloste një flamur ukrainas, për të cilin tha se “vinte nga qyteti martir i Bucha” dhe e puthi atë. Lëvizja u prit me duartrokitje të gjera nga publiku, shkruan CNN sot gjatë mbulimit të ngjarjeve të fundit në Ukrainë.

Françesku më pas ftoi një grup prej rreth dhjetëra fëmijësh ukrainas, të cilët tani janë refugjatë në Itali, të dilnin në skenë me të.

“Këta fëmijë duhej të iknin dhe kanë ardhur në një vend të huaj. Ky është një nga frytet e luftës. Le të mos i harrojmë ata dhe të mos harrojmë popullin ukrainas”, tha ai.

Françesku gjithashtu kritikoi ashpër dështimet e organizatave ndërkombëtare për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

“Pas Luftës së Dytë Botërore, u bë përpjekje për të hedhur themelet e një epoke të re paqeje. Por, për fat të keq, historia e vjetër e konkurrencës midis fuqive më të mëdha vazhdoi. Dhe, në luftën aktuale në Ukrainë, ne jemi dëshmitarë të pafuqisë së Organizatave Ndërkombëtare”.